Güncel Haberler

Türkiye Rus Aşısını Reddeti mi?

Türkiye Rus Aşısını Reddeti mi

Türkiye Rus Aşısını Reddeti mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ankara kriterlerini karşılaması halinde Rusya’nın koronavirüs aşısını almaya hazır olduğunu söyleyerek, daha önceki bir basında kendisinin bunu reddettiğini belirten bir haberi yalanladı.Koca, hükümetin bilim ekibi toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, “(testler) başarılı olursa, Rusya’da üretilen aşının temininde sorun olmaz” dedi.

Haberturk haber sitesinde Çarşamba günü erken saatlerde Koca, Ankara’nın Rus aşısını “iyi laboratuvar uygulaması” koşullarını karşılamadığı için reddettiğini söyledi.
Koca, hangi Rus aşısından bahsettiğini belirtmedi ancak Türkiye, dünyanın ilk tescilli koronavirüs aşısı olan “Sputnik-V” için Faz III denemeleri yapılacağından söz etti.

Sputnik aşısının geliştirilmesini destekleyen ve yurtdışında pazarlanmasından sorumlu olan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) sözcüsü, RDIF’in daha önce Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüğünü söyledi.

Rusya, yeni bir koronavirüs aşısı için düzenleyici onay veren ilk ülke oldu ve bunu büyük ölçekli denemeler tamamlanmadan önce yaptı – bu da bilim adamları ve doktorlar arasında aşının güvenliği ve etkinliği konusundaki endişeleri uyandırdı.
83 milyon nüfuslu Türkiye, Çinli Sinovac Biotech Ltd’den 50 milyon doz COVID-19 aşısı satın almak için bir sözleşme imzaladı ve sağlık çalışanlarına öncelik vererek bu ay aşılara başlamayı bekliyor.

Salı günü yeni günlük koronavirüs enfeksiyonları ve ölümleri, koronavirüsün Türkiye’de ilk kez Mart ayında tespit edilmesinden bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. 33.000’den fazla vaka ile Türkiye şu anda küresel olarak dördüncü en yüksek günlük orana sahiptir.Habertürk, Koca’nın Nisan ayı sonuna kadar 50 milyon insanı aşılamak amacıyla Türkiye’nin daha fazla aşıya ihtiyacı olduğunu belirterek, Pfizer ve BioNTech’ten 25 milyon doz aşı teslimatını öne çıkarmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

İkizdere’de Doğa Nöbetine Müdahale, Çok Sayıda Gözaltı Var

admin

Güney Kore Cinsel Şantaj Skandalı

Doğan Can

Ankara Gar Katliamı Anma Töreni Online Olarak Yapılacak

Doğan Can

Yorum Yapabilirsiniz