Alevi Haber

Tunceli’de Karakollardan Ezan Okutuluyor Köylüler Tepkili

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde bulunan Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi’nin ziyaretinden sonra çevre karakollardan ezan sesi duyulmaya başlandı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi’nin ziyaretinin ardından ezan okutulmaya başlandı. Köylüler duruma tepkili ve yapılanların asimilasyon politikası olduğunu öner sürerek haklı sitemlerini dile getirdi.

“VALİ GELDİĞİ GÜNDEN BERİ EZAN OKUTULUYOR”

Tunceli merkezden bağlanarak Mazgirt’te merkezi sistemle çevre karakollardan ezan okutulduğu bilgisini ajansımız PİRHA‘ya paylaşan köylüler, bu uygulamayı kabul etmediklerini dile getirdi. İsmini vermek istemeyen bir yurttaş ise, “Alevi inancı ile yorulmuş insanlarız. Yezidin zihniyetinden rahatsızlık duyuyoruz. Türkiye’nin hangi askeriye yerinden, karakoldan, jandarmanın içinde ezan okutuluyor mümkün değil. İki gün önce Tunceli Valisi geldi ve dünden beri de ezan okunmaya başladı. Tunceli’den Mazgirt’e merkezi sistemle ezan okutuldu. Günde 5 kez ezan okutarak insanları inceden inceye alıştırmaya çalışıyorlar. Onlar için biz Alevilerin  bir şekilde namaz kılması gerekiyor” diyerek tepki gösterdi.

HABER / PİRHA

Benzer Haberler

Yalova’da Alevilere Adi Saldırı!

Doğan Can

PSAKD Ataşehir Şubesi: Cümle canları, yapacağımız basın açıklamasına bekliyoruz

Doğan Can

İkitelli Gökhan Güneş Nerede Platformu, eyleme geçiyor!

Doğan Can

1 Yorum

Ömer Nisan 11, 2021 at 9:08 pm

Sunni biri olarak ben ezana karşıyım.

Cevapla

Yorum Yapabilirsiniz