Alevilik

Rıza Şehri Bir Hayal Değil İhtiyaçtır

Rıza Şehri bir hayal değil ihtiyaçtır

Rıza Şehri bir hayal değil ihtiyaçtır

Alevilikte rızalık almak ve gönülden, dayatma olmadan razı olmak esas ilkelerden biridir. Cemlerimize dahi ‘’Canlar birbirinizden razı mısınız?’’ diye başlayıp ‘’El nizam göz terazi elimizde yoktur tartıyla terazi herkes hakkından oldu mu razı?’’ diyerek rızalık ile tamamlıyoruz. Rızalık ile barış ve huzur dolu bir toplumun kapısı açılır. Ceme ırk, cinsiyet, dil ayrımı olmadan herkes girebilir ama üstünde kul hakkı olan rızalık alamadan giremez. Cemlerimizdeki bu düzen ile hem barış sağlanırken hem de insanları bir araya getirerek sen ben değil biz yaratılır. Rıza şehri de bunun yalnızca cem içerisinde kalmamasını sağlar.

Rıza şehri eşitlik inancı olan Aleviliği teoriden pratiğe geçirmektir. Bu yolu sözde değil özde yaşamaktır. Rıza şehrinde sınıf farkı yoktur dolayısıyla sömürü de yoktur. Mülkiyet, ırk, cinsiyet gibi ayrıştırıcı kavramlar yoktur. Buyrukta geçen rıza şehri anlatısına baktığımızda sofu dünyalı olduğu için bile dışlanmamış, rıza şehri düzenini bilmiyor diye ona kızılmamış tam tersine ona yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Yani burada kavga, öfke yoktur. Her sorun Hak meydanında halk önünde adil bir şekilde çözülür.

Rıza şehrinde emek kutsaldır, satılamaz. Herkes birbirine yardım ederek ‘’yerğat’’ ruhunu yaşatır. Eksik olan tamamlanır bol olan paylaşılır. Fakirlik ve zenginlik gibi kavramlar yoktur. Rızası alınan lokma herkesindir, ortaktır. Üretilen meydandadır, semahlarımızın da temel olarak anlattığı gibi Hak’tan alınır, halka verilir.

‘’Güzel aşık cevrimizi
Çekemezsin demedim mi?
Bu bir rıza lokmasıdır
Yiyemezsin demedim mi?’’

Rıza 3 türlüdür. Kişinin kendisiyle, toplumla ve yolla rızası. Kişi kendi rızası ile yola girerse, toplumla dolayısıyla kendi özünde de rıza hakim olur. Rıza şehri ilk kez Muhammed-Ali döneminde başlamış imamlar ile devam etmiştir. İmam Caferi Sadık buyruğu ve aşıklarımızın kelamlarıyla bugüne gelen rıza şehri alevi olan olmayan bütün insanların talebidir. Özellikle bu konuda dikkat çeken bir isim de Başköylü Hasan Efendi’dir. Dersim katliamından her türlü eşitsizliğe karşı örnek bir alevi ereni olan Hasan Efendi Kilisekom ve Karaçam gibi köylerde rıza şehrini uygulamıştır. Aleviler cennetin de cehennemin de bu dünyada olduğuna inanır. İşte Rıza şehri bu dünyadaki cennettir. Hayal değil ihtiyaçtır.

Rıza Şehri Bir Hayal Değil İhtiyaçtır

Haberi Yapan : Sema DİKME / Erzincan Yalınca Köyü Cemevi

Benzer Haberler

Alevi Sözleri

admin

Tahtacı Alevileri

Doğan Can

Başköylü Hasan Efendi Kimdir

Doğan Can

Yorum Yapabilirsiniz

AllEscort