Alevilik

Muharrem Ayı Orucu Ne Zaman Tutuluyor

Muharrem Ayı Orucu Ne Zaman Tutuluyor

Muharrem Ayı Orucu Ne Zaman Tutuluyor

Muharrem Ayı Orucu Ne Zaman Tutuluyor Başlıklı Yazımız.

Hicri yılbaşı olarak kabul gören Muharrem ayı 9 Ağustos 2021 pazartesi günü başlıyor. Alevi halkının 12 gün süresince tuttuğu bu oruca 12 İmamlar orucu denmektedir. Hz. Muhammed(SAV) Muharrem ayında 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. O halde 12 imamlar orucu kaç gün olarak tutulur, neler yapılır ve neler yenemez?

12 imamlar olarak nitelendirilen oruç nedir? Ne zaman başlıyor ve 12 imamlar orucu ne kadar gün tutulur diye araştırmaları yapılmaya başlandı. Hicri yılbaşı olarak bilinen Muharrem ayı 9 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Alevi halkımız Muharrem ayı süresince 12 gün boyunca oruç tutmaktadırlar ve bu nedenden dolayı bu Muharrem orucuna 12 imamlar orucu denmektedir. Hz. Muhamed(SAV) ise Muharrem ayında  9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutulması tavsiyesinde bulunmuştur.

Muharrem orucu, Alevi toplumu için önemli bir oruçtur. Hassasiyet temellerine dayanan ve oruçtan ziyade yas olarak da nitelendirilebilmektedir. Muharrem orucu süresince bir takım yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenlerin kati suretle yasak olduğu birtakım durumlar da mevcuttur.

12 imamlar orucu boyunca sünnet, nişan ve düğün gibi organizasyon törenleri yapılamaz, et kesinlikle yenilemez, kurban kesilemez, Kerbela Şehitleri’nin çektikleri susuzluk halinin hissedilmesi için su içilemez (Su saf haliyle içilmemektedir. Su ihtiyaçları; yemeklerden, çay, kahve, meşrubat, meyve suyu, ayran gibi sıvı içeceklerden sağlanmaktadır).

Muharrem orucunun 12. gününden sonra 12 İmamların ve bu uğurda şehit düşen bütün canların adına on iki çeşit veya daha fazla gıdalardan oluşan Aşure Çorbası pişirilerek o seneki Muharrem Orucu tamamlanır.

 

MUHARREM ORUCU TUTULURKEN NELER YAPILMAZ:

-Su içilemez (Suyun saf olarak içilmesi yasaktır. Yemek ve birtakım gıdalarda kullanılabilir)

– Çamaşır yıkanamaz.

-Tıraş olunamaz.

-Sigara, alkol içilemez.

-Hayvan kesilemez, et yenilemez.

-Soğan, sarımsak ve yumurta yenilemez

-Ağaç kesilemez.

-Böcek öldürülemez.

-Kokulu içerikli maddeler koklanmaz.

-Cinsel ilişki olamaz. (Oruç açıldıktan sonra bile)

-Süslenilemez.

-Aynaya bakılamaz.

-Türkü söylenemez.

-Oyun oynanamaz.

-Düğün olamaz.

MUHARREM AYINDA NEDEN ORUÇ TUTULUR?

Muharrem ayı Alevilerin matem ayı olarak bilinir. Bütün Alevi toplumu için yas ayıdır. Aleviler, Muharrem ayında kimi zaman 10, kimi zaman da 12 gün oruç tutarlar. Bu orucun adı ise 12 imamlar orucudur. 10 Ekim 680 tarihinde, Kerbela topraklarında Yezit ve ordusu tarafından şehit edilen Hz. Hüseyin ve 71 kişi için tutulan oruç aslında yas ibadeti olarak kabul edilir ve Hz. Hüseyin şahsında bütün mazlumlara adanır.

Ayrıca, Aleviler Neden Tavşan Yemez başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/aleviyimface

Benzer Haberler

Türkiye’deki Cemevleri

Doğan Can

Alevilerde Üç’ler, Beş’ler, Yedi’ler Kimlerdir?

admin

Aleviler Neden Camiye Gitmez

Doğan Can

Yorum Yapabilirsiniz

AllEscort