Alevi Haber

Hızır Orucu Ne Zaman Başlıyor

Hızır Orucu Ne Zaman Başlıyor
Hızır orucu nedir? suali halk arasında merak edilen ve araştırılan oruçtur. Hızır Peygambere atfedilmiş ve adanmakta olan Hızır Orucu, biz alevi halklarının her yıl tutmakta olduğu oruçtur. Tam 3 gün boyunca süren Hızır Orucu ibadeti, bugün epeyce büyük bir kesimlerde bilinirliğini devam ettirmektedir. Peki, Hızır orucunun niyet şekli ve duası nedir? İşte 2020 Hızır Orucunun açılış zamanı ve saatleri..

HIZIR ORUCU NEDİR?
Hızır Orucu, Alevi halklarının inancı gereği her yıl olmak koşulu ile 9 Şubat’ta başlayıp ve 3 gün boyunca devam eden oruçtur. Hızır’a adanmış olan bu oruç ardı sıra Hızır Cemi yapılmaktadır, oruç günleri süresince geleneksel anlamda Alevi köy yerleşimlerinde saz çalınıp, deyişler söylenmekte ve Hızır peygamber ile alakalı efsaneler anlatılmaktadır. Orucun ardı sıra kavrularak ve öğütülerek buğday irmiğinden gavut adlı bir pilav aşı pişirilip içine de tereyağı dökülerek tüm köy komşuları ile birlikte dua edilerek yenmektedir.

HIZIR ORUCU TARİHÇESİ

Hızır Orucu, Aleviler vatandaşları tarafından Yaratana şükür olarak 3 gün süre boyunca tutulan oruçtur. Nuh Peygamber’in gemisi fırtına rüzgarına kapıldığında, halk figan feryat edip “yetiş ya Hızır, bizi kurtar.”, diyerekten dua da bulunmuşlardır. Rab aracılığı ile bu dualar kabul olur ve tufan diner.

O süreçten sonra halk kesimleri, yüce Tanrı’ya şükür olması vasıtasıyla 3 günü oruç tutmaya adamışlardır. Bu oruç süreci o dönemden, bu zamana kadar önemini eksiltmeden devam etmektedir. Orucun tutulmasındaki amaç ise o günde dar da olan insanların, günümüzde de, Tanrı’nın tüm insanlığı o gün ki gibi koruyup kollanması niyetiyle tutulmasıdır.

HIZIR ORUCU NASIL TUTULMALI?
Hızır orucu, Şubat ayının 9, 10 ve 11. günleri tutulmakta olan bir oruçtur. Resmi kaynaklarımızda sabit bir şekilde bu zamanlarda oruç tutulması hakkında bir bilgi olmamaktadır. Lakin Hızır orucu toplum arasında tutulan bir oruç halini almıştır.

Hızır Orucu Ne Zaman Başlıyor

Hızır Orucu, Hızır Aleyhisselam içindir. Hızır orucu genellikle kış ayına rast geldiğinden halk, Anadolu’daki küçük yerleşim yerlerinde yan yana bulunurlar. Saz çalınır, deyiş söylenir ve Hızır Aleyhiselam hakkında menkıbeler anlatılır. Hızır yol göstericidir. Vesiledir. Mürşittir. Çünkü o ilahi rahmet ve sırların bilgisine mensuptur.

HIZIR ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Rumi takvimine kıyasla 31 Ocak ile 02 Şubat aralığına rast gelen Hızır Orucu, miladi takvime dönüştürüldüğünde 13-15 Şubat günlerine rast gelmektedir. Bu yüzden Hızır Orucu, bu yıl 9-10-11 Şubat tarihleri arasında 3 gün tutulacaktır.

Hızır Orucu Ne Zaman Başlıyor

HIZIR ORUCU AÇMA SAATLERİ 2020

İstanbul

9 Perşembe: 18:49

10 Cuma: 18:50

11 Cumartesi: 18:51

Ayrıca, Alevilik Nedir Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/aleviyimface

Benzer Haberler

Amasya’da Alevilere hakaret eden imama soruşturma

Doğan Can

Yalova’da Alevilere Adi Saldırı!

Doğan Can

Korona Aşısını Bulan Canlarımız

admin

Yorum Yapabilirsiniz