Alevi Haber

Gülistan Doku 488 Gün Oldu Ve Halen Bulunamadı!

HABER / PİRHA (ALINTIDIR)

Sakine Esen Yılmaz’ın sunduğu ‘Söz Kadının’ programında konuşan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, “Gülistan intihar etti denildi ve Munzur arandı ancak orada olmadığını hepimiz gördük. Peki, Gülistan intihar etmediyse neden intihar etti denildi. Gülistan’ın suya atladığını gören kamera, görgü tanığı yok madem intihar denildi 488 gündür Gülistan Doku’nun bedeni nerede?” diye sordu.

5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku 489 gündür kayıp.

Doku’ya ilişkin Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılsa da Doku’nun kaybolmasında şüpheli olan Zainal Abakarov’un şimdiye kadar kapsamlı bir ifadesine başvurulmadı. Cadde ve sokakları mobese kameralarıyla donatılmış kentte, Doku’ya ilişkin bir ize rastlanmazken, ailesi ve kadın örgütleri kapsamlı bir çalışma yapılarak Doku’nun bulunması ve faillerin cezalandırılmasını istiyor.

Sakine Esen Yılmaz’ın sunduğu Can TV’de ‘Söz Kadının’ programına Aygül Doku, HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil ve DAD Ankara Şube Kadın Sekreteri Aslıhan Han katılırken, programda Gülistan Doku’nun durumuna dikkat çekildi.

Aygül Doku, ”488 gündür Gülistan Doku’nun bedeni nerede? Eğer ilk aramalarda su ihtimalinin dışında diğer ihtimaller de düşünülseydi, karada da Gülistan aransaydı ben eminim 488 gündür Gülistan’ı aramıyor olacaktık” dedi.

“488 GÜNDÜR GÜLİSTAN’DAN EN UFAK BİR İZ YOK”

488 gündür Gülistan’dan en ufak iz olmadığını söyleyen Aygül Doku, “Dersim avuç içi kadar bir kent. Her köşesinde mobese, her dağında kule var böyle bir kentte ben yaklaşık 8 ay kaldım. Böyle küçük bir kentte Gülistan’ı 488 gündür aramak gerçekten acı verici. Gülistan Doku’ya ne oldu? Zainal Abarakov kim? Gülistan üniversiteli genç bir kadındı. Anneme, yeğenlerine hediyeler almayı planlıyordu. Daha sonra benden YKS kitaplarını isteyip ikinci üniversite okumak isteyen bir kızdı. O yüzden gencecik bir kız durup dururken neden ortadan kaybolsun.  Gülistan intihar etti denildi ve Munzur arandı ancak orada olmadığını hepimiz gördük. Peki Gülistan intihar etmediyse neden intihar etti denildi. Gülistan’ın suya atladığını gören kamera, görgü tanığı yok madem intihar denildi 488 gündür Gülistan Doku’nun bedeni nerede?” diye sordu.

“SADECE İNTİHAR OLGUSU ÜZERİNDE DURULDU”

Bu soruşturma normal bir soruşturma gibi yürütülmediğini vurgulayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil de, “Sadece intihar olgusu üzerinde duruldu ve Gülistan sadece suda arandı. Normal bir kayıp vakası olduğunda, bir insan ortadan kaybolduğunda bile birçok şekilde ararsınız ve geniş kapsamlı bir soruşturma başlatırsınız. Zaten intihar ettiğine dair kesin bir kanıt yok ortada, sadece köprünün üzerinde görülmüş. İnsanlarda Gülistan bulunmak istenmiyor algısı vardı. Hiç kimse intihar ettiğine inanmıyordu, kapsamlı bir soruşturma yürütülmedi sadece intihar üzerinde duruldu ve sadece suda arandı göstermelik bir aramaydı” diyerek, etkin soruşturma yürütme çağrısında bulundu.

“GÜLİSTAN DOKU’NUN BULUNMAMASI BİR DEVLET POLİTİKASI”

Kadın cinayetlerinin politik olduğunu belirten Aslıhan Han ise, “Biz kadın katliamlarına politik derken Gülistan Doku’nun bağlantısının olduğu yani onu ortadan kaldırma ihtimali olanların iktidarla, hükümetle, siyasi erklerle doğrudan bağlantısı var. Gülistan Doku’nun bulunmamasının bir devlet politikası olduğunu söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Tunceli’de Trafik Kazası 8 Yaralı

admin

Ali Ekber Aydoğan Canımızı Kaybettik

admin

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi Yalova Şubesi İhtiyaç Sahiplerine Çorba Dağıttı

Doğan Can

Yorum Yapabilirsiniz

AllEscort