Siyaset

Erdoğan, Fransa’nın Macron’un ‘yükünden’ yakında kurtulmasını umduğunu söyledi

Erdoğan, Fransa'nın Macron'un 'yükünden' yakında kurtulmasını umduğunu söyledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın yakında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan kurtulacağını umduğunu söyleyerek, kendisini tehlikeli dönemlerden geçen Fransa’ya bir yük olarak nitelendirdi.

Her ikisi de NATO üyesi olan Türkiye ile Fransa arasındaki bağlar, Suriye konusundaki politika farklılıkları ve Fransa’da Hz.Muhammed hakkında karikatürlerin yayınlanması nedeniyle özellikle son aylarda gerildi.

“Macron, Fransa için bir yük. Macron ve Fransa aslında çok tehlikeli bir dönemden geçiyor ”diyen Erdoğan, Fransız şehirlerindeki protestolara atıfta bulunarak gazetecilere verdiği demeçte. “Umudum, Fransa’nın Macron sorunundan bir an önce kurtulmasıdır.”

Ankara ve Paris, Dağlık Karabkah ihtilafındaki rolleriyle ilgili suçlamalarda da bulundu. Fransa, Türkiye’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasında uluslararası alanda Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınan ancak etnik Ermenilerin yaşadığı Dağlık Karabağ konusundaki çatışmaları körüklediğini söyledi.

Ermenistan güçlerini Dağlık Karabağ çevresindeki topraklardan süren çatışmalar sırasında haftalarca Azerbaycan’daki etnik Türk soydaşlarına arka çıkan Ankara, bunu reddediyor.

Türkiye, konuya arabuluculuk yapmak için kurulan Minsk Grubu’nun eşbaşkanı Fransa’nın tarafsız olmadığını söyledi. Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, Paris’in arabulucu statüsünün Ermenistan’a verdiği destek nedeniyle “artık” olmadığını söyledi ve bu hafta Fransız Senatosu’nun Dağlık Karabağ’ın bir cumhuriyet olarak tanınması çağrısında bulunan bir kararını şiddetle eleştirdi.

“(Azeri Cumhurbaşkanı) İlham Aliyev’in Fransızlara tavsiyeleri vardı. Ne dedi? “Ermenileri bu kadar seviyorlarsa, Marsilya’yı Ermenilere vermeliler”. Ben de aynı tavsiyeyi yapıyorum. Onları bu kadar seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere vermeliler ”dedi.

Benzer Haberler

HDP Millet Vekili Kemal Bülbül Hapis Cezası Aldı

Doğan Can

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Flaş Gece Yarısı Çağrısı

Doğan Can

Yorum Yapabilirsiniz