Ekonomi

Dolar Yine Neden Yükseliyor

Dolar Yine Neden Yükseliyor

Dolar Yine Neden Yükseliyor

Ekonomi idaresinin başkalaşımı ve piyasalara verilen pozitif iletiler ve faiz kararı derken Türk Lirası’nda yaşana eforlu bedel çoğalışı bu hafta tersine döndü.

Döviz kurları bu sabah da eş seviyelerde izlerken Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Kurumu’ndan Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu bir basmakalıplaşma saldırısı daha geldi.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu, faal rasyosu tertip etmesinden 31 Aralık haysiyetiyle bırakılacağını duyurdu. Bu büyümeyle beraber kurlarda ani bir geri çekilme yaşandı.

Gün ortasında doğrultusunu yukarıya çeviren dolar/TL, 12:27’de 8.0502’yi gördü. Sonrasında yine 8 liranın altına inen dolar/TL 7.95 seviyesinde dengelendi. Saat 14:10 haysiyetiyle, dolar/TL 7.9590’dan; euro/TL ise 9.4585’ten el değiştiriyordu.

10 senelik bono ihalesinde faiz 12.32 oldu
Yurt içi piyasalarda Merkez Bankası’nın 475 baz puan faiz artırımının ardından bugün 10 senelik bono ihalesi reelleştirildi. Yeni gösterge olacak 10 sene 3.640 gün vadeli statik kuponlu bonoyu 28 aylık aranın ardından ilk kere ihraç edildi.

Yeniden bugün 7 sene 2.548 Gün vadeli değişken faizli senet de ilk kere satıldı. Bono 17 Kasım 2027 itfa tarihli ihale 6 ayda bir kupon ödemeli olarak hakikatleşti. 7 senelik bonoda vasati faiz ise yüzde 6.86 oldu.

Petrol 50 dolara yanaşıyor; altın 4 ayın dibinde
Altın maliyetleri ise aşıyla beraber salgına dair meçhullüklerin azalmasıya 4 ayın en düşük seviyesi olan 1.821 dolara geriledi.

Dolar Yine Neden Yükseliyor

Bloomberg HT’ye davetli olan Seçenek Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, faal rasyosu uygulamasının kaldırılma kararının kur üzerindeki tesirini değerlendirdi.

Bu öngörülebilirlik bir hayli mevzuda hem sanayiciyi, işletmeleri ve yatırımcıları gevşetebilecek bir civar sağlayacak” dedi.

https://facebook.com/aleviyimface

https://www.ceraghaber.com

Yorum Yapabilirsiniz

AllEscort