Alevi Haber

Alevi kadın örgütlerinden, Latife Ulutaş’ın karar duruşmasına katılım çağrısı

Malatya’da 9 Temmuz 2020 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş eşi İbrahim Ulutaş ve dernek üyesi Hasan Kaya ile Orhan Sever’in yargılandığı davanın karar duruşması 27 Nisan tarihinde Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 27 Nisan tarihinde Malatya’da görülecek karar duruşması öncesinde açıklama yapan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Baden-Wüttünberg (AABF-BW) Bölge Kadınlar Birliği, Latife Ulutaş şahsında Alevi kadın mücadelesinin hedef alındığını belirterek, Ulutaş’a sahip çıkılması çağrısında bulundu.

“ALEVİ İNANÇ ÖRGÜTLENMESİ HEDEF ALINIYOR, KARŞI DURALIM”

Ülkedeki baskıcı, antidemokratik uygulamaların Malatya’da Alevi inançsal örgütlenmesinde yer alan Latife Ulutaş ve PSAKD üyelerini hedef aldığı dile getirilen açıklamada, Alevi inanç örgütlenmesinin hedef alındığının altı çizilerek şunlar kaydedildi:

“Haksız, hukuksuz, adalette sığmayan vicdan sınırları tanımayan davranışların, mahkemeler aracılığı ile uygulanmaya konması sonucunda Alevi canlarımız yargılanıyor. Cezalarla tehdit edilerek, Alevi inançsal örgütlenmesi, insanımızın mağdur edilmesi üzerinden hedef alınıyor. Mahkeme kapılarında, zindan tehditlerini yoğunlaştıran AKP iktidar düzeni muhalif gördüğü, ötekileştirdiği insanımıza bunu reva görüyor. Latife can Alevi kadınların mücadelesinde de aklıyla, emeğiyle yer alan bir canımız.

27 Nisan’da karar duruşması. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 9:00’da görülecek duruşmada Latife Ulutaş ve tüm canların serbest bırakılmasını istiyoruz. Latife Ulutaş yalnız değildir, Alevilik yargılanamaz.”

NE OLMUŞTU?

Malatya’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Toplumsal Dayanışma Derneği’nde yürüttükleri faaliyetler ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş eşi İbrahim Ulutaş ve Hasan Kaya gözaltına alınmış, Orhan Sever ise ifade vermesi için Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılmıştı.

HABER / HABER MERKEZİ

Benzer Haberler

Ratingen Alevi Birlikleri Federasyonundan Türkiye’de 4 Öğrenciye Burs

Doğan Can

CHP Adana Milletvekili Şevkin’den Şakirpaşa Cemevine ziyaret

admin

FETÖ’nün “Alevi” diye hedefe koyduğu Albay’dan acı haber

admin

Yorum Yapabilirsiniz